Blogi w Internecie powstają jak grzyby po deszczu. Zgodnie z danymi agencji Nvisage Digital na najbardziej popularnej platformie WordPress stoi aż 455 milionów blogów na całym świecie.

Co więcej, łącznie na tych wszystkich blogach co sekundę publikowanych jest aż 27 nowych postów. [fn id=”ATPVeW2″]To bardzo dużo.

Zatem jak pisać bloga, aby inni chcieli go czytać?

jak pisać bloga

Dlaczego pisać bloga?

Jeśli już przebierasz nogami i nie możesz się doczekać jak pisać bloga, powstrzymaj się jeszcze przez chwilę.

Zastanów się nad tym jaka może być Twoja motywacja do pisania bloga:

  • lubisz lub chcesz nauczyć się pisać
  • chcesz na tym zarobić
  • chcesz być znany i rozpoznawalny
  • chcesz się nauczyć czegoś nowego
  • chcesz budować społeczność

Ja prowadzę bloga, ponieważ lubię pisać i chcę zrzeszać ludzi z dziedziny marketingu. Splendor i pieniądze nie są dla mnie aż tak ważne.

A dla Ciebie? Napisz koniecznie w komentarzu co Cię motywuje do blogowania.

5 zasad jak pisać bloga

5 zasad jak pisac bloga 1

Rzeczywistość jest brutalna.

Większość blogów umiera w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. Swojego pierwszego bloga motywacja-blog.pl (który jest w Internecie do dziś) zacząłem pisać bloga już w 2010.

Z racji tego, że z sukcesem blogowałem ponad 7 lat to chcę podzielić się z Tobą 5 zasadami, dzięki którym Twój blog ma szansę przetrwać długie lata.

1. Lubisz pisać

Aby z pasją pisać bloga i nie zmuszać się do tego – powinieneś lubić pisać. Słowo pisane stanowi filar i rdzeń blogowania. Jeśli nie przepadasz za pisaniem – nie zniechęcaj się, bowiem jest to umiejętność jak każda inna, której możesz się nauczyć.

Tak jak jazda samochodem, z początku wydaje się być bardzo trudna, tak wraz z praktyką nabierasz wprawy. Tak samo jest z pisaniem.

Im więcej piszesz, tym lepszy w tym jesteś.

Jeśli nie lubisz pisać i z oporem osła twierdzisz, że tego nie polubisz – nie zaczynaj pisać bloga. Będziesz się zmuszać, sfrustrujesz się i Twój blog wyląduje na cmentarzysku.

Można prowadzić bloga w pełni zlecając przygotowanie tekstów do agencji lub freelancerów, ale ma to kilka wad. Przede wszystkim:

  • Oddajesz odpowiedzialność innym osobom.
    Umiejętność władania słowem pisanym dla blogera jest jak słowo mówione dla radiowca. To jego znak rozpoznawczy i największa siła. Z czasem ludzie będą Cię czytać, bo lubią Twój styl pisania. Delegując to na zewnątrz, oddajesz kontrolę nad tym w 100%.
  • Uzależniasz się od copywritera.
    Nawet jeśli znajdziesz wybitną osobę, która będzie pisać dokładnie tak jak Ty, to silnie uzależnisz się od tej osoby. Będziesz miał duży problem kiedy współpraca dobiegnie końca i ciężko będzie Ci znaleźć kogoś kto ma podobne pióro.
  • Idziesz na łatwiznę!
    No i najważniejsze – nie idź na łatwiznę! Zacznij sam pisać. Rzuć sobie wyzwanie. Nawet jeśli pisanie na tą chwilę jest Ci zupełnie obce to po prostu zacznij to robić. Zacznij od pisania 1 zdania dziennie, później 2..3… i tak dalej. Kiedy zbudujesz sobie nawyk pisania to będzie coraz lżej. Zaufaj mi!

2. Lubisz dzielić się wiedzą, przemyśleniami, dośiadczeniem

Blog to miejsce gdzie dzielisz się treścią z innymi ludźmi. Pomysły na treść muszą mieć swoje źródło.

Źródłem tych pomysłów jesteś TY.

Oczywiście, będziesz się posiłkował narzędziami do słów kluczowych, aby zobaczyć co ludzie wyszukują w Internecie, ale sposób w jaki zechcesz to przedstawić jest w pełni po Twojej stronie.

Dlatego wybierz tematykę bloga, która jest Ci bliska, na której się znasz lub którą po prostu lubisz. Wystarczy, że będziesz przelewał swoje myśli na wirtualną kartkę papieru i tyle – sukces jest w Twoim zasięgu.

Większość artykułów będzie zawierać:

  • Twoje przemyślenia
  • wiedzę, którą chcesz innym przekazać
  • doświadczenie, którym chcesz się podzielić
  • historie, które chcesz opowiedzieć

Jeśli dzielenie się wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniem przychodzi Ci naturalnie – gratuluję. Jeśli nie – spróbuj, to wspaniała przygoda. Zachęcam Cię do tego!

Zacznij już dziś spisywać testowo to czego się nauczyłeś na kartkę. Z początku będzie ciężko, ale z czasem się rozkręcisz.

3. Jesteś wszechstronny

Wiesz co dla mnie jest najfajniejsze w pisaniu bloga?

Wszechstronność.

W blogowaniu wykorzystuję i uczę się tak wielu umiejętności, że nie sposób się nudzić.

Blog to nie tylko pisanie, ale również:

  • marketing –> chcesz, aby Twój blog był czytany przez innych więc musisz go promować. Więcej o digital marketingu przeczytasz tu –>
  • prosta wiedza IT –> chcesz, aby Twój blog szybko się ładował i był ładny, więc musisz umieć zmieniać wygląd, czcionkę i kolory.
  • relacje z innymi ludźmi –> dyskusje, komentarze to relacje z innymi ludźmi. W naturalny sposób można uczyć się praktycznej psychologii.

Jak widzisz, bloger to człowiek orkiestra. Lepi garnki, kosi trawę, robi pranie i staje na rękach.

Blog to niesamowita okazja do tego, aby się wyróżnić. Jeśli z sukcesem piszesz bloga i wpiszesz to do CV – będzie to postrzegane jako ogromny atut.

Mówi to o Tobie, że jesteś kreatywny, pracowity, lubisz się uczyć nowych rzeczy, a takich ludzi się ceni.

Podoba Ci się taka wizja? Jeśli tak, to wróżę Ci sukces w blogowaniu!

4. Lubisz się uczyć nowych rzeczy

Ten punkt jest bardzo silnie powiązany z poprzednim. Jeśli nie masz pojęcia o marketingu, IT i psychologii – nie martw się. Wszystkiego się nauczysz krok po kroku.

A o to właśnie w tym chodzi – wszystkiego możesz nauczyć się od ZERA i stać się ekspertem. Czy to nie wspaniałe? Jedyne czego potrzebujesz to ciekawość i chęć nauki.

Tak, wiem, że słowo “nauka” kojarzy się ze szkołą, ale tutaj będzie zupełnie inaczej.

Wszystko czego się nauczysz będziesz wcielać od razu w życie i będziesz widział efekty swojej pracy, a to BARDZO motywuje.

Zacznij od czytania mojego bloga. Na samym dole znajdziesz linki do przydatnych artykułów z zakresu marketingu.

5. Jesteś konsekwentny i cierpliwy

Z racji tego, że traktuję Cię poważnie to nie będę owijał w bawełnę i opowiadał bajek. Jak pisać bloga?

Jeśli chcesz odnieść sukces jako bloger, musisz być KONSEKWENTNY.

Blogowanie to długa podróż. Spójrz na osoby, które osiągają w tym fenomenalny sukces np. Michał Szafrański. On prowadzi bloga konsekwentnie od 2012 – 10 lat! Jest bardzo rozpoznawalny i ma na swoim koncie dziesiątki jak nie setki artykułów.

Wiesz ile to jest godzin pracy? SETKI.

Nie zniechęcam Cię, ale wykładam kawę na ławę. Musisz uzbroić się w cierpliwość i mieć żelazną konsekwencję na początku.

Zdobycie pierwszych czytelników, pierwszych fanów na Facebooku, pierwszych obserwujących Instagramie będzie najtrudniejsze. Póżniej będzie coraz lepiej.

Przez pierwsze tygodnie blogowania jedyne co będziesz robić to pisać, pisać, pisać jeszcze raz pisać i promować swojego bloga. Zanim to drzewo wyda owoce – przyjdzie Ci poczekać.

Będzie to wyglądać mniej więcej tak jak na poniższym obrazku.

dolina rozczarowania

Kluczowe jest przetrwanie okresu “doliny rozczarowania”.

Wtedy będziesz oczekiwał szybszego wzrostu niż jest on naprawdę, ale cała magia wydarzy się później, kiedy blog zacznie rosnąć szybciej niż to sobie wyobrażałeś.

No, chyba, że masz dużo pieniędzy promocję – wtedy droga do sukcesu będzie krótsza. Jeśli chcesz jednak, aby blog rósł bezpłatnie – musisz uzbroić się w cierpliwość.

Jesteś cierpliwy?
Tak? To świetnie.
Nie? Przeczytaj ten akapit jeszcze raz i przemyśl to.

Jak pisać bloga krok po kroku?

  1. Wybierz platformę do blogowania.
    Najbardziej popularną platformą jest WordPress. Jest to bezpłatne oprogramowanie z którego korzysta większość blogerów.
    Jeśli chcesz wybrać platformę WordPress masz 2 możliwości:
    1. Możesz założyć bezpłatnego bloga na platformie WordPress.com.
      Nie będziesz musiał kupować domeny, serwera. Jest to opcja najprostsza, ponieważ podstawowy pakiet jest w pełni darmowy. Jedyne co potrzebujesz zrobić to wejść na stronę wordpress.com, wybrać nazwę bloga, założyć konto i gotowe!
    2. Możesz postawić własnego bloga.
      Jeśli chcesz kupić własną domenę, serwer i być w pełni niezależny – możesz postawić swojego bloga. Odwiedź stronę https://pl.wordpress.org/download/, pobierz najnowsze oprogramowanie WordPress, umieść je na serwerze i skonfiguruj. Jest to opcja nieco trudniejsza niż nr. 1, ale daje dużo większą swobodę w zakresie konfiguracji i personalizacji.

      Minusem jest to, że musisz mieć podstawową wiedzę z zakresu stron internetowych. Nie martw się – w Internecie jest masę poradników, które pokażą Ci jak to zrobić krok po kroku.
  2. Wymyśl nazwę swojego bloga.
    Nad tym krokiem warto się na chwilę zatrzymać. Nazwę Twojego bloga będzie bardzo ciężko zmienić, więc podejmij świadomą decyzję.
    – Możesz wybrać nazwę w oparciu o popularne słowa kluczowe takie jak np. jakoszczedzacpieniadze.pl lub motywacja-blog.pl
    – Możesz wybrać nazwę zupełnie nową, niespotykaną dotąd w internecie np.
    blogowniczy.pl, http://lubiezolwie.pl/
  3. Wybierz odpowiedni szablon i dostosuj go pod siebie.
    Jeśli wybrałeś WordPressa, to po zalogowaniu się w opcji “Wygląd” będziesz mógł zmieniać wygląd bloga. WordPress posiada tysiące różnych szablonów, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. W łatwy sposób zmienisz również kolorystykę czy czcionkę.
  4. Stwórz podstawowe strony takie jak o mnie, kontakt i kategorie.
    Poza samymi wpisami warto dodać informację o sobie, aby czytelnicy wiedzieli kim jesteś i dlaczego postanowiłeś założyć bloga. Nie musisz pokazywać swojej twarzy jeśli nie chcesz – w strefie blogów bycie anonimowym jest w pełni OK. Nie mniej jednak podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem budujesz większą wiarygodność.
  5. Stwórz swój pierwszy wpis.
    Napisz artykuł poradnikowy, historię lub podziel się swoimi przemyśleniami. Dodaj nagłówki, pogrub najważniejsze zdania, podziel tekst na akapity i gotowe. Pierwszy wpis będzie najtrudniejszy, później już będzie tylko z górki.
  6. Załóż konta w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Pinterest.
    Jeśli masz już napisany pierwszy wpis, czas go wypromować. Załóż profil bloga na Facebooku, Instagramie oraz Pintereście. Umieszczaj tam swoje wpisy i zachęcaj do odwiedzania bloga. Na początku poproś o lajki i udostępnienia swoich znajomych, później jak pojawią się pierwsi czytelnicy to będą sami Cię polecać dalej.
    Więcej o Pinterest przeczytasz tutaj –>
  7. Pisz regularnie.
    Najważniejszy z punktów. Regularne wpisy dla czytelników są niczym woda dla rośliny – bez nich uschną. Nie ma reguły jak często powinieneś pisać bloga, ponieważ powinieneś to dostosować do siebie, aczkolwiek wpis raz w miesiącu powinien się pojawić.

Jak promować bloga?

  1. Udzielaj się w mediach społecznościowych.
    Komentuj, lajkuj, udostępniaj wpisy innych osób jako profil blogowy. W szczególności najbardziej wartościowe sa komentarze. Jeśli napiszesz dobry komentarz, który wniesie coś ciekawego do dyskusji to jest duża szansa, że ludzie klikną w Twój profil i znajdą Twojego bloga. Rekomenduję założyć konto i promować bloga na Facebooku, Instagramie i Pintereście.
  2. Twórz wpisy dostosowane do wyszukiwarek (SEO).
    Za pomocą bezpłatnych narzędzi możesz łatwo zobaczyć czego szukają ludzie w Internecie, czyli jakich słów kluczowych używają. Używając słów kluczowych w treści tekstu możesz stworzyć artykuł, który będzie wyświetlany wysoko przez wyszukiwarkę Google. To jedna z najlepszych metod promowania bloga w Internecie zupełnie za darmo. Więcej o SEO przeczytasz tutaj –>
  3. Polecaj treści innych osób (zasada wzajemności).
    Jeśli znajdziesz ciekawy artykuł w Internecie innego blogera, udostępnij go w mediach społecznościowych. Jest duża szansa, że inny bloger w ramach podziękowania udostępni u siebie Twój wpis.
  4. Twórz wartościowe wpisy.
    Jeśli chcesz, aby Twoje wpisy były polecane przez innych, musisz pisać artykuły, które są wartościowe. Podziel się jakąś przydatną informacją np. w jaki sposób rozwiązać jakiś konkretny problem krok po kroku. Jeśli Twój wpis będzie przydatny, jest duża szansa, że czytelnicy polecą go innym osobom.

Jak pisać bloga po angielsku?

Pisanie bloga po angielsku nie różni się niczym od pisania bloga po polsku. Jeśli znasz język angielski i potrafisz przelewać myśli na papier to powinieneś mieć z tym problemów. Zasady pisania bloga są również uniwersalne dla wszystkich blogów na całym świecie.

Jak napisać blog o sobie?

Stwórz zakładkę “o mnie” i opowiedz o sobie innym! Powiedz dlaczego założyłeś tego bloga i o czym będziesz pisać. Później zastanów się co chciałbyś o sobie napisać.

Masz jakieś hobby?
Chciałbyś napisać o swojej pracy?
O nietypowej historii?
Chciałbyś się komuś zwierzyć?
Wszystkie tematy są dobre, aby napisać pierwszy wpis. Do dzieła 🙂

Jak pisać bloga i zarabiać?

Zarabiać na blogu można na kilka sposobów:
– reklamy: jeśli odwiedza Cię dużo osób, możesz zarabiać dołączając do programu Google AdSense. Jest to program reklamowy Google, który będzie wyświetlał adekwatne reklamy na Twoim blogu. Niestety zarobki na reklamach są niskie (xx – xxx zł).

– własne produkty: jeśli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, możesz tworzyć własne produkty. Książki, e-booki, kursy czy szkolenia. Sposobów jest dziesiątki, jak nie setki. Zarobki mogą być bardzo wysokie (xxx – xx xxx zł), wszystko zależy od liczby Klientów.

– płatne współprace: jeśli piszesz bloga o konkretnej tematyce np. recenzje smartfonów i jesteś rozpoznawalną osobą to jest duża szansa, że prędzej czy później jeden z producentów smartfonów zaproponuje Ci współpracę. Zarobki mogą być różne, wszystko zależy od formy współpracy (xx – xx xxx zł).

Masz pytania? Skontaktuj się

E-mail: [email protected]
Telefon: 791 416 903

Avatar photo

About Michał Flisiuk

Jestem ekspertem od marketingu internetowego z prawie dekadą doświadczenia w branży, pomagam firmom osiągać sukces online. Moje kampanie są nie tylko skuteczne, ale też oparte na solidnej wiedzy i pasji do marketingu. Z nastawieniem na wyniki, każdy projekt to dla mnie kolejna okazja do wykazania się i dostarczenia wartości moim klientom

1 comment add your comment

Leave a Comment